3. OKRUH – TEPELSKO

 

Mapa lokalit

Tepelsko

 

Kyselka Oriona

Kyselka Oriona u obce Jankovice je nejkvalitnějším minerálním pramenem na Tepelsku. Před válkou byla přímo v obci zbudována stáčírna a minerálka Oriona se prodávala v okolí. Po roce 1945 nebylo stáčení obnoveno a po desítky let sem jezdili lidé z okolí a v ruině stáčírny ve sklepě si stáčeli vodu do lahví a nádob. Počátkem 80. let byla kyselka přivedena potrubím k silnici u Teplé a zde postaven malý přístřešek. Místo bylo obnoveno v roce 2012.

Posecska kyselka

 

Služetínská kyselka

Služetínská kyselka tiše vyvěrá v horní části údolí Hoštěckého potoka. Kyselka patří k typickým zástupcům kyselek v tepelském kraji. Byla dříve využívána jako nápoj rolníků během polních prací. Původní jímání kyselky bylo založené velmi mělce a sloužilo pouze k ohraničení samotného vývěru studánky tak, aby nezarostla okolním porostem. Během čištění jímky pramene se podařilo získat dostatek střepového materiálu, ze kterého se dá usuzovat o využití vody Služetínské kyselky již od 17. století. Kyselka má 1250 mg oxidu uhličitého v jednom litru vody a celkovou mineralizaci okolo 570 mg/l. V blízkém okolí vyvěrají další minerální prameny – dva o něco níže po proudu, z nichž Hoštěcká kyselka měla být stáčena pod názvem Agnes a směrem k Hornímu Kramolínu, kde se nachází další dva vývěry.

Pramen reky Strely geogr

 

Agnes

Jedna z kyselek pramenících u obce Hoštěc se nazývá Agnes. Nedaleko jejího vývěru je ještě další Hoštěcká kyselka, která byla v roce 2017 odkopána a byl vyčištěn původní jímací kmen. Nyní kyselka intenzivně probublává. Má střední mineralizaci a vyšší obsah CO2. Podle barvy má i vysoký obsah železa, podobně jako blízká Agnes, jejíž pramen byl na počátku 90. let sveden do Angerlova mlýna a stáčen pod obchodním názvem Agnes. Projekt však neměl úspěch a byl záhy zastaven. Původní jímání do pařízku je dnes zničeno a nahradila ho obyčejná trubka. Zbyla zde i malá vodárna postavená pro potřeby zaniklé stáčírny.

Horni otrocinsky pramen
0
0
0
s2sdefault