Menu
MAS KRAJ ŽIVÝCH VOD, z.s.
Kraj živých vodmístní akční skupina

Seznam obcí

Bečov nad Teplou

Město Bečov nad Teplou leží v údolí říčky Teplé na křižovatce dávných obchodních cest. Význam osady byl dán nejen její polohou, ale i nerostným bohatstvím – těžil se zde cín, stříbro a jiné kovy. Pod Bečov spadají ještě obce Krásný Jez a Vodná.

Bečov nad Teplou

Bezvěrov

Obec Bezvěrov leží v západní části Čech v průměrné výšce 675 m.n.m. a žije zde trvale 670 obyvatel. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1273 a to pod názvem „Besmirovo“. Jiné zdroje zase uvádí název „ Bezverovo“.

Bezvěrov

Bochov

Bochov leží v západních Čechách, jihovýchodním směrem od Karlových Varů. Kolem města prochází silniční tah spojující Prahu a Karlovy Vary. Bochov se rozkládá v údolí mezi Tepelskou vrchovinou a Doupovskými horami, které slouží jako vojenský výcvikový prostor Hradiště.

Bochov

Chodov u Bečova

Obec Chodov leží v nadmořské výšce 714 metrů na hlavní trase spojující město Teplá a Bečov nad Teplou a 3 km jihovýchodně od města Bečov. Celé území obce se nachází v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Terén Chodova je proto značně členitý, což dává obci malebný ráz.

Chodov u Bečova

Kolová

Starším sídelním útvarem na území naší obce Kolová jsou Háje, původně Funkštejn – Funkenstein. Jsou známy od roku 1536. Počátkem obce byl malý strážný hrad stojící na dnešním Zámeckém vrchu. Někde na protilehlém kopci za řekou Teplá stával k němu k hájení údolí protihrad.

Krásné Údolí

Město Krásné Údolí se od roku 1488, kdy bylo založeno feudální vrchností, rozkládá asi 30 km jihovýchodně od Karlových Varů, na tzv. Tepelské vrchovině. K zpětnavrácení titulu "město"došlo dne 29.2.2012, neb se v minulosti jednalo o město královské. V současné době žije ve městě cca 400 obyvatel. Střed města tvoří náměstíčko s parkem, kterému dominuje barokní kamenná socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1780.

Krásné Údolí 1

Krsy

Jak dokládají archeologické nálezy, bylo blízké okolí dnešní obce osídleno již v pravěkých dobách. Historicky první dochovaný písemný záznam o vsi samotné pak pochází z roku 1183. V tomto roce ji kníže Bedřich ( stejně jako obce Polínka, Kejšovice a Trhomné, které jsou dnes součástí Krsů) daroval manětínským johanitům.

Krsy

Mnichov

Desátého července roku čtrnáctistéhotřicátého – sedmého, byla zdejší obec jménem Mnichov, nacházející se deset kilometrů severovýchodně od slavných Mariánských Lázní, jmenována městem. Její jméno bývá spojováno se starou poustevnou a kaplí, které stávaly západně od obce v údolí Mnichovského potoka – poutním místem, ke kterému mířila procesí z celého okolí.

Mnichov

Nevřeň

Obec Nevřeň je součástí okresu Plzeň sever a náleží pod Plzeňský kraj. Najdete ji asi 13 km severozápadně od centra Plzně, 1 km severně od státní silnice Plzeň – Karlovy Vary a 14 km severně od města Nýřany, které je příslušnou obcí s rozšířenou působností.

Nevřeň

Otročín

Předchůdce dnešní vsi bylo staré slovanské okrouhlé sídliště na návrší nad soutokem dvou potoků, zmiňované již koncem 12. století. Dnes střed kdysi původní slovanské osady připomínají jen zbytky kamení rozházené po bývalé kostelní a hřbitovní plošině nad silnicí na Teplou.

Ovesné Kladruby

Ovesné Kladruby zaujímají mezi vesnicemi bývalého panství kláštera tepelského zvláštní, vyjímečné postavení, protože nejsou uvedeny ve velké potvrzující listině kláštera z r. 1273.
Již v r. 1242 je zde doložena farní stanice, to poukazuje na význam tohoto místa již v raném věku.

Prameny

Stará hornická obec Prameny (německý název byl Sangerberg a jeho vznik osvětluje pověst) leží v jižní části Slavkovského lesa, přibližně 8 km od Mariánských Lázní v nadmořské výšce 723 metrů, v horské kotlině, obklopené krásnými lesy.

Prameny

Stanovice

Tato oblast ležící v Karlovarském kraji, cca 17 km od města Karlovy Vary se skládá ze tří katastrů a to k. ú. Stanovice (306 672 m2), k. ú. Dražov (1 115 363 m2) a k. ú. Hlinky (28 931 m2).
První nesporné stopy trvalejšího lidského osídlení na Karlovarsku máme ze střední doby kamenné.

Stružná

Až do roku 1949 se obec jmenovala Kysibl, (Kysible, německy Gießhübl, Gießhübel). První zmínka o osadě pochází z roku 1378. Ve 14. století byla osada manstvím hradu Andělská Hora. Ve východním cípu obce je dochován rybník, který byl součástí opevnění obdélníkové tvrze předpokládané po roce 1437.

Teplá

Město Teplá leží v jihovýchodní části Karlovarského kraje v Tepelské vrchovině v nadmořské výšce 690 metrů. Na rozloze 120 km2 se nachází město spolu s dalšími 23 obcemi a katastry.

Teplá

Teplička

Původní osídlení bylo zřejmě slovanské. Původní název byl pozdější německou kolonizací z konce 12. stol. postupně poněmčován až k německému Tóppeles. První písemná zmínka je z r. 1475.

Teplička

Toužim

Toužim vznikla v polovině 12. století jako správní středisko oblasti, kterou kolonizoval jihočeský velmož Jiří z Milevska. Ten ji však již v roce 1187 daroval premonstrátskému klášteru v Milevsku, který zde nechal vybudovat proboštství s kostelem sv. Jana Křtitele.

Úněšov

Obec Úněšov se nachází na 49,8° severní šířky a 13,1° východní délky. Leží 24 km severozápadně od Plzně v jehož středu je nadmořská výška 527 m na silnici I/20 Plzeň – Karlovy Vary.

Úterý

O původním osídlení Úterý mnoho neznáme, zdejší okolí však bylo pravděpodobně osídleno již ve střední době bronzové, jak dokazují mohylové hroby, nalezené u nedalekého Šipína. Archeologický průzkum pak v tomto kraji objevil pradávné hradiště, založené některým z keltských kmenů, později osídlené starými Slovany.

Úterý

Útvina

První písemná zmínka o Útvině pochází z roku 1214, na falzu listiny pro pány z Rýzmburka se uvádí jako celnice na cestě z Prahy do Chebu. V roce 1354 připomínán filiální kostel fary v Přílezích pod správou milevských premonstrátů a jejich proboštství v Toužimi.

Všeruby

Obec Všeruby se nachází v Plzeňském kraji. Na území této obce trvale žije 1116 obyvatel. Ke Všerubům dále náleží obce Chrančovice, Chrástov, Klenovice, Kokořov, Popovice a Radimovice.

Zahrádka

Adresa
Hůrky 39
Zahrádka
330 38 Úněšov

Žlutice

Malebné městečko v jihovýchodním cípu Karlovarského kraje oplývá bohatou historií i množstvím kulturních památek. Okolí bylo osídleno již v pozdní době bronzové, avšak samotné Žlutice vznikly až během slovanské kolonizace jako stanice na důležité obchodní stezce z Prahy do Chebu.

O MAS

Kalendář

Počasí

dnes, sobota 20. 4. 2024
sněžení 3 °C -4 °C
neděle 21. 4. mírné sněžení 4/-5 °C
pondělí 22. 4. zataženo 5/-4 °C
úterý 23. 4. mírné sněžení 5/0 °C

Partneři

Publicita